Willie ”Big Eyes” Smith kuollut Tunnettu rumpali, huuliharpisti ja laulaja Willie ”Big Eyes” Smith on kuollut. Hän menehtyi Chicagossa perjantaina 16. syyskuuta aivohalvaukseen. Smith oli syntynyt 19. tammikuuta 1936. Hän oli kotoisin Arkansas'n osavaltion Helenasta.
Smithin elämäntyön merkittävin vaihe oli 60-luvulla, kun hän soitti Muddy Watersin legendaarisessa bändissä rumpuja. Urallaan hän sai parhaan rumpalin Blues Music Awardin peräti 11 kertaa.
Big Eyes pokkasi musiikkimaailman himotuimman palkinnon, Grammyn, aikaisemmin tänä vuonna. Pysti tuli yhteislevystä Pinetop Perkinsin (1913 – 2011) kanssa. "Olen aika hermostunut, ja tunteet ovat pinnassa. En ikinä olisi uskonut saavani Grammya. Kiitokset kuuluvat ensi kädessä kaikkivoipalle jumalalle", Smith sanoi kiitospuheessaan.
Suomalaisillekin Big Eyes on tuoreessa muistissa. Hän esiintyi kesällä Rauma Bluesissa. Hänen orkesterinsa setti oli tribuutti Pinetop Perkinsille, jonka oli alun perin määrä soittaa kyseisellä festivaalilla.
Blues-Finland.com kunnioittaa Willie ”Big Eyes” Smithin muistoa.
|