|
|
11.3.2012
|
Nina van Horn
|
Ranskan bluesia, kitarakaravaani ja pianoässä Kevättalvessa on vauhtia, kun Suomeen saapuvat Joe Bonamassa, Nina van Horn, Blues Caravan ja Gene Taylor. Turku Jazzissa on blues-ohjelmaa: lavalla on muun muassa Kalevi Kuumakäpälä.
Ranskalainen laulaja Nina van Horn tulee tekemään Suomeen viisi keikkaa. Persoonallinen ja hauska tyyppi on yksi maansa huomattavia juurimusiikin artisteja; sopivasti Amerikan-meininkiäkin on mukana, onhan Nina syntyisin Teksasista.
"Uskon, että ihmiset alkavat väsyä pieniäänisiin laulajiin ja säälittäviin pop-kipaleisiin. Halutaan nähdä myös todellisia esiintyjiä", Nina sanoi Blues-Finland.comin haastattelussa. "Vain rock- ja blues-muusikot pystyvät todella näyttämään tunteensa yleisölle. Keskustelen nuorten muusikoiden kanssa ympäri maailman, joten uskon tämän musiikin selviävän tv:n ja radion heikosta avusta huolimatta", hän pohti rehellisen rytmimusiikin globaalia tilannetta.
Nina aloittaa Suomen-valloituksensa Helsingistä. Keskiviikon keikkapaikkana on Baker'sin Tempo Bar. Torstaina areena on Storyville. Perjantaina Nina esiintyy vanhan pääkaupungin Turku Jazzissa. Keikat ovat Bore-aluksella kello 20:30 alkaen ja keskiyön koittaessa Bar Rennossa.
Rundi päättyy lauantaina Ghetto Bluesiin, Helsingin Juttutupaan. "Hän on erityisen hyvä keikka-artistina. Ninan vilpittömyys ja innostuneisuus ovat ne tekijät, jotka yleisö vastaanottaa riemulla missä tahansa hän esiintyykin", Ghetto Bluesin isäntä Esa Kuloniemi sanoo.
Nina van Hornin kiertueella bändinä toimii Ice Cream 12 Bar Band. Bändin nokkamies Jukka "Ice Cream" Anttila tuntee Ninan: heistä tuli soittokavereita, kun Anttila asui yli vuosikymmenen Ranskassa. Anttilan (laulu, huuliharppu) lisäksi yhtyeessä soittavat Sammeli Palovaara (kitara), Masa Vallius (basso), Taneli Tuovinen (piano) ja Kari Haakana (rummut).
Spontaania jamittelua
Suomalaisille yleisöille hyvin tuttu pianoässä Gene Taylor tulee taas. Gene esiintyy perjantaina Tampereen Laternassa ja lauantaina Jyväskylän Popparissa. Hän saa tuekseen väkevän härmäläiskolmikon: kitarassa Jo' Buddy, bassossa Robban Hagnäs ja rummuissa Down Home King III. .
|
Taylor soitti maassamme viimeksi vajaa vuosi sitten. "Nykypäivänä, kun monet jamitkin tuppaavat olemaan treenattuja ja ennalta sovittuja tapahtumia, oli virkistävää nauttia peittelemättömän spontaanista musisoinnista ja oikeasta jamittelusta", Blues-Finland.com raportoi tuolloin.
Kokenut kettu on ehtinyt moneen. Viime vuosina Gene Taylor on yhä enemmän tehnyt töitä omalla nimellään. Toisaalta hänen kyvyistään kertovat paljon artistit, joiden bändeihin hänet on haluttu pianistiksi: T-Bone Walker, Charlie Musselwhite, James Harman, John Hammond...
|
|
Kenties parhaiten Gene kuitenkin muistetaan varsinaisesta bänditoiminnasta. Ansiolistaan kuuluvat ajat The Fabulous Thunderbirdsin, Canned Heatin ja The Blastersin sormiomiehenä.
Lisää kitaristeja
Kitarasankari Joe Bonamassa konsertoi jälleen Suomessa. Tapahtumapaikkana tiistaina on Finlandia-talo Helsingin keskustassa. Joe soitti maassamme viimeksi vajaat kaksi vuotta sitten. Tuolloin hän oli "Black Rock" -levynsä tunnelmissa.
Kansainvälisen Blues Caravan -kiertueen viimevuotinen teema "Girls with Guitars" on saanut jatkoa. Nyt kierretään nimellä "More Girls with Guitars". Solistit ovat amerikkalainen Samantha Fish sekä britit Dani Wilde ja Victoria Smith.
Blues Caravan on nähtävissä neljällä paikkakunnalla. Ensimmäinen konsertti on tiistaina Helsingin Malmitalolla. Keikkaa seuraavat vedot Raumalla (Poselli, keskiviikko), Tampereella (Tampere-talo, torstai) ja Järvenpäässä (Blackpool, perjantai).
Karavaani on kulkenut joka vuosi alkaen vuonna 2005. Suomalaisista on mukana ollut Erja Lyytinen, joka oli yksi solisteista kahtenakin vuonna.
Blues-viikko 11
Kemi: Tomi Leino Duo soittaa Kukossa torstaina ja perjantaina.
Pieksämäki: Coronan blues-illat jatkuvat torstaina. Lauteilla on Southside Slim & White Lightning. Nimen taakse kätkeytyvät Jaska Prepula ja Ossi Nykänen. Lukemattomien artistien luottobasistina tunnettu Prepula esiintyy tällä kertaa kitaristina. Nykänen hoitaa patteristin toimen.
Turku: Aurassa perjantaina Kalevi Kuumakäpälä & The Bluesbrokers. Yhtyeen kovin innoittaja on 60-luvun brittiläinen blues ja rock, esimerkiksi John Mayall & The Bluesbreakersin, Peter Green -ajan Fleetwood Macin sekä Creamin tapaan. Kalevin ja kavereiden keikka kuuluu Turku Jazzin ohjelmaan.
Riihimäki: Bulldog Barissa perjantaina Pepe Ahlqvist.
Helsinki: Perjantaina vauhdissa ovat Jet Rockets (Käpygrilli), Steve Webb (Hemingway's) ja Antsu Haahtela (Black Door). Uudenkarhea orkesteri Queen Fatima & The Royal Four esiintyy lauantaina Jangva Clubilla.
Forssa: Hiljattain uuden levyn "How to Crawl" ulos saanut Keystone Cops pitää ääntä Blue Poolissa perjantaina.
Porvoo: Sleepwellersin pubirokkia on tarjolla perjantaina Bar Sohossa.
Espoo: Perjantaina Kivenlahden Stone Bay Innissä Steve Webb. Pepe Ahlqvistin Duo on Leppävaaran Basen stagella lauantaina.
Lappeenranta: Old Cockissa lauantaina Swamp Boogie.
Heinola: Bulmerissa Antsu Haahtela lauantaina.
Kausala: Lauluyhtye Kumina esiintyy sunnuntaina Iitin seurakuntakeskuksessa vieraanaan Baby Boy Varhama. Konsertti alkaa kello 15.
Bluesin euroviisut: European Blues Challenge käydään viikonloppuna Berliinissä. Kotimainen asiantuntijaraati valitsi Suomen edustajaksi Ismo Haavisto Bandin. Kisojen voittaja selviää kahden illan sessioiden päätteeksi lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kisan järjestää European Blues Union.
|
|
|
|
|
Etusivu | Uutiset | Artikkelit | Keikkakalenteri | Festarikalenteri | Artistit Kuunteluhuone | Finnish Blues Exchange | Foorumi | Info | In English .
|
Ota yhteyttä: admin (a) blues-finland.com © Blues-Finland.com 2006-2012 .
|
|